Szybkość ładowania, czytelność

Aktualnie algorytmy Google są rozwinięte do tego stopnia, że potrafią zmierzyć czas załadowania strony, oraz ocenić jej czytelność, zmierzyć wielkość elementów klikalnych oraz odstępów między nimi. Popularną praktyką ze względu na niski koszt wdrożenia jest tworzenie stron internetowych w oparciu o darmowy, otwarty CMS WordPress, który defacto jest platformą blogową. Aby zrobić z niego pełnoprawną stronę internetową kupujemy i instalujemy szablon graficzny, bardzo często typu „multipurpose” czyli wielozadaniowy / all-in-one, który posiada setki gotowych elementów do wyboru. Ułatwia to znacznie projektowanie nowej strony, ale poza zaletami istnieją także wady takiego rozwiązania. 

Przy załadowaniu takiej strony, nawet jeśli korzystamy tylko z kilku elementów, w tle ładują się style dotyczące wszystkich elementów i bardzo często również wiele nieużywanych skryptów Java Script, co powoduje pobieranie kilkudziesięciu plików zamiast kilku oraz wydłuża czas oczekiwania na załadowanie strony.

Rozwiązaniem problemu jest optymalizacja wydajności strony – usługa premium przy umowach SEO – wymaga wiedzy programistycznej i bardzo często przebudowy szablonu strony. Podstawowa optymalizacja może opierać się na zastąpieniu plików graficznych PNG skompresowanymi do standardu internetowego plikami JPG lub grafikami nowej generacji w formacie np. .webp.

Na szybkość ładowania strony ma wpływ również serwer (czas TTFB), użycie certyfikatu SSL umożliwiającego skorzystanie z protokołu HTTP2 o ile serwer go wspiera. Ustawienia cache zapytań do bazy danych oraz określenie czasów cache expire dla plików statycznych. 

Wydajność swojej strony na desktopie i urządzeniach mobilnych możesz sprawdzić w narzędziu Google o nazwie Google Page Speed Insights. 

Jeśli potrzebujesz pomocy w optymalizacji szybkości swojej strony internetowej – zapraszamy do kontaktu.